Jinko Solar JKM490N-60HL4-V BF Tiger Neo 490W Black Frame
  • Out of stock
Jinko Solar JKM490N-60HL4-V BF Tiger Neo N-Type 490W Black Frame
VAT: 23%
or 0% for companies in the EU
Warehouse [EN] Wałbrzych
Delivery to
Poland
Austria
Belgium
Bulgaria
Croatia
Cyprus
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malta
Netherlands
Poland
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Shipping cost
Volume discounts
Quantity Unit price You Save
Currently out of stock
Files: 27588
Description
Data sheet
Power490
FrameBlack
Height (mm)1906
Thickness (mm)30
Width (mm)1134
Warranty12
Palette (pcs.)36
Weight22.5
Efficiency [%]22.67
Container (pcs.)864
The Jinko Solar JKM490N-60HL4-V BF Tiger Neo N-Type 490W Black Frame solar module is a high-performance, aesthetically pleasing solution for residential and commercial solar installations. Engineered with cutting-edge N-type TOPCon technology, this module delivers exceptional efficiency and long-term reliability.
  • High Module Efficiency: Reaching up to 22.67%, maximizing power generation per square meter.
  • Durable Construction: Features 3.2 mm tempered glass with an anti-reflection coating for enhanced durability and light transmission.
  • Operating Temperature: Designed to perform in a wide range of temperatures, from -40°C to +85°C.
  • Maximum System Voltage: 1500 V DC (IEC)