SOFAR 24KTL-X-G3 Three Phase 2xMPPT
VAT: 23%
or 0% for companies in the EU
Warehouse
Delivery to
Poland
Austria
Belgium
Bulgaria
Croatia
Cyprus
Czechia
Denmark
Estonia
Finland
France
Germany
Greece
Hungary
Ireland
Italy
Latvia
Lithuania
Luxembourg
Malta
Netherlands
Poland
Portugal
Romania
Slovakia
Slovenia
Spain
Sweden
Shipping cost
2 Items
Files: 319
Description
Data sheet
Warranty10
Power [kW]24
Weight (kg)22
Number of phases3-phase
Number of MPPTs2
Tryb pracyOn-grid
  • Multiple power options: Available in 12,000 W, 15,000 W, 17,000 W, 20,000 W, 22,000 W, and 24,000 W ratings
  • Dual MPPT technology for optimized energy harvesting
  • Wide input voltage range of 450 V - 850 V
  • Compatible with 3/N/PE, 220 V/380 VAC, and 230 V/400 VAC output systems
  • High efficiency with a maximum of 98.75% and European efficiency of 98.20%
  • Advanced communication options: RS485, USB, Bluetooth, Wi-Fi, and GPRS
  • Wide operating temperature range from -30°C to +60°C
  • IP65-rated for excellent environmental protection
  • Compact dimensions of 513x425x189 mm and lightweight at 22 kg